2018-1.2.1-NKP-2018-00009

Multifunkcionális femtobiológiai munkaállomás kifejlesztése és fényindukált biológiai folyamatok vizsgálata néhány ciklusú spektroszkópiai módszerekkel

2018-1.2.1-NKP-2018-00009

Koller-Kovács Lívia, koller-kovacs.livia@pte.hu

Dr. Fülöp József fulop@fizika.ttk.pte.hu

80.000.304.- Ft (konzorciumként összesen: 299.999.751.- Ft)

2018.09.01. - 2022.08.31.

Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal

Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpont és a Pécsi Tudomány Egyetem

A pályázat célja, hogy egy nyílvánosan hozzáférhető spektroszkópiai állomást hozzunk létre az ELI-ALPS-ban, amellyel olyan kísérleteket végezhessünk, amelyeket más berendezéseken hasonló színvonalon nem lehet elvégezni a fotobiológia alapvető kérdéseinek megválaszolására. Az általunk létrehozni kívánt spektroszkópiai állomás a modern femtoszekundumos spektroszkópia legkifinomultabb módszere. Általa lehetővé válhat olyan, eddig részleteiben nem ismert biológiai mechanizmus mélyebb vizsgálta, mint például a fotoszintézis, amelynek számos gyakorlati vonatkozása van (pl. szoláris technológia, biotechnológia, környezetvédelem), kutatása pedig elvezethet a mesterséges fotoszintézis megvalósításához.