Fenntartható nyersanyag-gazdálkodás tematikus hálózat fejlesztése - RING 2017

Miskolci Egyetem
Soproni Egyetem
Szegedi Tudományegyetem

A projektben a Pécsi Tudományegyetem konzorciumi tagként vesz részt, konzorciumi partnerek a Miskolci Egyetem (konzorciumvezető), Szegedi Tudományegyetem, Soproni Egyetem és Pécsi Tudományegyetem.

A kutatási együttműködés fókuszáltan a nyersanyag-gazdálkodás speciális területein, elsősorban másodnyersanyagok (hulladékok és maradékanyagok) hasznosítása mentén, környezetipari és energetikai alkalmazások fejlesztésére szerveződött.

A projekt stratégiai és konkrét operatív céljait az alábbi három fő tevékenység (pillér) keretein belül kívánják a partnerek megvalósítani:
I. a fókuszterületeken definiált intézmények közötti összefonódó kutatási sejtek létrehozása, II. Networking Team kialakítása,
III. tematikus International Project Week (IPW) rendezvények szervezése.

A kutatási sejtek szűkített tématerületei:

• szennyvizek és szennyvíziszapok hasznosítása, alacsony CO2 kibocsátási technológiák,
  • a települési szilárd hulladék (TSZH), mint másodlagos nyersanyagforrás,
  • lignocellulózok hasznosítása,
  • WEEE - elektronikai és elektromos eszközök hulladékából értékes anyagok kinyerése,
  • nagytömegű ipari és bányászati hulladékok és melléktermékek innovatív hasznosítása.