Ugrás a tartalomra

Projektismertetés

Azonosító: TÁMOP-4.2.2.D-15/1/KONV-2015-0009

Projekt címe: E-health fejlesztéseket megalapozó kardiológiai, diagnosztikai, genetikai kutatások ösztönzése a Pécsi Tudományegyetemen

Futamidő: 2015.04.01 – 2015.11.30

Költségvetés: 286.066.005 Ft

A projekt célja: A projekt az egészségügyi, orvos-biológiai, biokémiai és biofizikai kutatásokat kívánja összekapcsolni infokommunikációs megoldásokkal a betegek otthoni ápolási lehetőségeinek szélesítése érdekében. Megvizsgálja a kardiológiai rehabilitációs betegellátás eredményességének laboratóriumi és állapot felméréses vizsgálatokon alapuló igazolhatóságát. A projekt célja továbbá a PTE nemzetközi programokban történő sikeres részvételének támogatása.

 

Tevékenységek:   

A projektben a PTE olyan kutatói team kialakítását vállalta, amely technológiai fejlesztésekkel, elsősorban az mHealth területén végzett kutatás-fejlesztéssel elősegíti a jelenleg kórházi ápolást igénylő betegségekben szenvedők egy részének átterelését az otthoni ápolás területére biztonságosan, csökkentve ezzel a fekvőbeteg ellátási intézmények túlterheltségét, illetve javítva a betegek életminőségét, miközben a felépülésük körülményei és felépülési esélyeik nem romlanak.

A projekt megvalósítása során a PTE, mint kutatóhely végzi a komplex kardiológiai vizsgálati protokoll kialakítását és a kidolgozott program hatásának vizsgálatát. Elvégzi a betegek vizsgálati csoportba történő beválasztását és a program hatékonyságát igazoló vizsgálatok megtervezését, annak szakmai felügyeletét. Kidolgozza a kapcsolódó genetikai, biokémiai, radiológiai, kardiológiai, fiziológiai, vizsgálatok releváns mátrixát. A különböző mért paramétereket (genetikai vizsgálatok, hemoreológiai és biokémiai vizsgálatok, képalkotó vizsgálatok eredményei, stb.) szoftveres kiértékelésével lehetővé válik az adott beteg kardiovaszkuláris rizikójának azonosítása, a betegség lefolyásának egyénre szabott prognózisának meghatározása és egyénre szabott terápiája.

 

Kutatói team létrehozása és feladatai

A projekt során a különböző tudományterületen tevékenykedő kutatókból létrejön egy interdiszciplináris kutatói team, amely a komplex vizsgálati modell kidolgozásával a releváns H2020 kiírásokban is eredményesen vehet részt. A kutatócsoportba a projekt fiatal kutatók, hallgatók és doktoranduszok bevonását is tervezi.

Az előkészítő fázisban a bevont kutatók közötti kapcsolatok elősegítése érdekében kerekasztal-beszélgetések zajlanak le a közös célok meghatározásáért. Ebbe a fázisba legalább 7 fiatal kutatót és 3 MTA doktort bevon az egyetem. Az interdiszciplináris kutatási team munkáját segíti a Technológia Transzfer iroda, akinek munkatársa javaslattételi jogkörrel részt vesz a kerekasztal megbeszéléseken.

A kutatói team megalakításával egy időben elkészül a kutatási csoport működését rögzítő szabályzat, valamint a kutatási és hálózatosodási terv.

A kutatócsoport meghatározza a betegségeket és kórképeket, amelyekben a betegek biztonságosan átvihetők a kórházi ápolásból az otthoni ápolás területére. A feladathoz kapcsolódóan genetikai, radiológiai, biokémiai, mikrobiológiai kutatást végeznek a bevont munkacsoportok, amely során kis mintán (30 fő) vizsgálják, hogy mely betegcsoport nem vihető át az otthoni ápolási területre.

A kutatócsoport munkájára épített jövőbeni egészségügyi szolgáltatásfejlesztést a piacon fellelhető intelligens eszközöket feltérképezésével, valamint trend-, illetve hálózatkutatási tevékenységekkel tervezi a megalapozni a projekt.