Skip to main content

Légszennyezettség előrejelző rendszer kifejlesztése légköri víz-aeroszol kölcsönhatások figyelembevételével

Project ID
GINOP-2.3.2-15-2016-00055
Funding
100%
Project title

Légszennyezettség előrejelző rendszer kifejlesztése légköri víz-aeroszol kölcsönhatások figyelembevételével

Project manager, contact details
Czibolya Zsófia, czibolya.zsofia@pte.hu
Academic supervisor, contact details
Prof. Dr. Geresdi István, geresdi@gamma.ttk.pte.hu
Total project budget
818 979 471 Ft
Total budget of UP
201 503 322 Ft
Project start date
Project completion date
Coordinator
Pannon Egyetem
Partner Organisations
Pécsi Tudományegyetem
Országos Meteorológiai Szolgálat
Szöveges ismertető

Pályázat fontosabb kitűzött feladatai:
a) újszerű mikrofizikai modell alkalmazása a ködképződés tanulmányozására;
b) az időjárási feltételek számszerű dinamikus alapú leírása (két skálán elvégezve), eredményeképpen minden vizsgált esetre nagy tér és időbeli felbontású, komplex meteorológiai adatbázis;
c) hideglégpárnás helyzetek okozta légszennyező anyagok koncentráció növekedése mértékének meghatározása Magyarország nagyvárosaiban;
d) a hideglégpárnás helyzetekben fennálló nagy légnedvességnek, illetve ködnek a PM10 koncentráció szabványos mérésére gyakorolt hatásának vizsgálata.

Kutatás módszertana: laboratóriumi megfigyelés, légkörben végzett mérés és numerikus modellezés. A vizsgált folyamat komplexitása, mindhárom módszer alkalmazását megköveteli.

 

Elért eredmények:
(a) Saját fejlesztésű numerikus modell segítségével vizsgáltuk az aeroszol részecskék kémiai és fizikai jellemzőinek, valamint a légköri szennyező gázok szerepét a köd fizikai és kémia tulajdonságának alakításában (pl. látás távolság, ködöt alkotó vízcseppek kémhatása). Egy indiai együttműködés keretében összehasonlító számításokat végeztünk Budapesten és Delhiben kialakult köd jellemzőit tekintve. A két helyszínen jelentősen különböztek a környezeti feltételek. Delhiben jóval nagyobb volt a levegő szennyezettsége, közel egy nagyságrenddel nagyobb volt az aeroszol részecskék koncentrációja, továbbá a részecskék vízben való oldhatósága közel duplája a Bp-en mért értékeknek. A modelleredmények azt mutatják, hogy: (i) A ködcseppecskék és 0,1 µm–nél kisebb aeroszol részecskék közötti ütközés jelentősen csökkenti az aeroszol részecskék koncentrációját. (ii) A légköri szennyező gázok mennyisége jelentősen befolyásolja a ködcseppekben lejátszódó szulfát képződést. Ennek hatására jelentősen nő a köd cseppek elpárolgása után visszamarad aeroszol részecskék vízben való oldhatósága. Ez egyrészt lassítja a köd megszűnését, másrészt pedig elősegíti az újabb köd kialakulását.

(b) A köd kialakulásának operatív módon történő, megbízható előrejelzése napjainkban továbbra is nagy kihívás. Az OMSZ munkatársaival közösen új eljárást dolgoztunk ki a köd kialakulásának előrejelzésére. A fejlesztést beépítettük a világszerte elterjedten használt WRF mezoskálájú időjárás előrejelzés céljára alkalmazott modellbe. A fejlesztésnek köszönhetően sokkal pontosabban tudjuk előrejelezni a ködöt alkotó vízcseppek koncentrációját, és ennek köszönhetően köd fejlődését döntően befolyásoló sugárzási folyamatok hatását, valamint a látástávolságot. A köd kialakulását és fejlődését jelentősen meghatározzák a felszín és a légkör közötti kölcsönhatás valamint a sugárzási folyamatok. Ezért ezen folyamatok pontos modellezése meghatározó jelentőségű. Az elvégzett esettanulmányok alapján azt találtuk, hogy a turbulens kinetikus energián alapuló határréteg sémák és az RRTM (Rapid Radiative Transfer Model) sugárzási sémák együttes alkalmazása a legcélravezetőbb a ködös helyzetek előrejelzésére.

(c) A talajtextura szerepe a helyi ködképződési folyamatokra nézve fontos. A numerikus esettanulmányokra alapozott vizsgálatok azt mutatták, hogy a részletes, hazai (MTA Talajtani Kutatóintézet által készített) talajtextúra valamint az OMSZ által kifejlesztett un. Dunay féle iterációs talajnedvesség kezdeti értékként történő alkalmazása javítja a határréteg nedvesség előrejelzését. Az eredmények az operatív modellfuttatásoknál bevezetésre kerültek. A program keretében létrehozunk egy adatbázist, ami talajnedvességi és hőmérsékleti adatokat tartalmaz három különböző mélységben mérünk a talajban. A méréseket 2017-ben kezdtük, az adatok feldolgozását a projekt lezárását követően kezdjük meg.

Project_source
hazai
Projekt forrás